PrestaShop návody
Aktualizace (upgrade) na PrestaShop 1.6
- Zveřejněno: 9. březen 2014
- Zobrazeno: 16789
Automatická aktualizace
Automatická aktualizace umožňuje vlastníkovi eshopu aktualizovat Prestashop během několika kliknutí a to bez technických znalostí.
Vytvořte kopii Vašeho obchodu na jiném místě (local, jiné umístění) a tam aktualizaci nejprve otestujte a když bude vše v pořádku, tak ji přeneste do aktuálního umístění.
Před prováděním jakýchkoliv úprav je důležité vytvořit kompletní zálohu vašeho obchodu!
1. Stažení a instalace 1-Click upgrade module - AutoUpgrade
1. Stáhněte si 1-Click Upgrade - AutoUpgrade z webových stránek PrestaShop Addons: http://addons.prestashop.com/en/administration-tools/5496-autoupgrade.html. Uložte soubor do počítače.
2. V administraca PrestaShopu, přejděte na stránku "Moduly" v menu "Moduly".
3. Klikněte na tlačítko "Přidat modul", který se nachází v pravém horním rohu.
Ikona
4. Klepněte na tlačítko "Procházet" a vyhledejte z počítače soubor, který jste právě stáhli.
5. Klikněte na tlačítko "Nahrát tento modul". Tímto krokem jste nahráli (soubor se a automaticky rozbalil a nahrál do složky /modules ) na Váš server.
Nyní máte modul nahrán na serveru (k dispozici v seznamu modulů) a teď provedeme jeho instalaci.
1. Vyhledejte modul 1-Click Upgrade - AutoUpgrade v seznamu mudulů
2. Klikněte na tlačítko "Nainstalovat".
Modul je nyní připraven ke konfiguraci a použití.
2. Konfigurace modulu
Vyhledejte modul 1-Click Upgrade - AutoUpgrade v seznamu modulů a v pravo klikněte na "Konfigurace".
Karta "The pre-Upgrade checklist"
Zde vidíte důležité informace k Vaší současné instalaci. Před zahájením instalace by měly být všechny jednotlivé body zeleně (zelená fajfka).
- The 1-click upgrade module is up-to-date (your current version is x.x)
Zde je vidět verze samotného modulu 1-Click upgrade module - AutoUpgrade. V případě, že nemáte nejnovější verzi, je nutné modul aktualizovat. - Your store root directory must be writeable (appropriate CHMOD permissions)
Kontrola, zda jsou adresáře potřebné k instalaci zapisovatelné. V případě, že ne je nutno upravit práva pomocí FTP klienta (FileZilla, Total Commander, Web FTP klient). - The PHP "Safe mode" option must be turned off
PHP Safe mód musí být vypnutý. - The PHP "allow_url_fopen" option must be turned on or CURL must be installed
Volba allow_url_fopen musí být zapnutá nebo musí být na serveru instalovaný CURL. - You must put your store under maintenance
Váš obchod musí být přepnut do režimu údržby (Menu > Konfigurace | Údržba obchodu > Povolit obchod zakliknout > Ne). - You must disable the Caching features of PrestaShop
Musíte mít v Prestashopu vypnuto ukládání do mezipaměti (Menu > Nástroje | Výkon > ). - The PHP time limit must be either high or disabled (Current value: unlimited)
Nastavení časového limitu pro spouštění PHP skriptů na Vašem serveru musí být co nejvyšší, jelikož proces instalace může trvat delší dobu.
Dokud všechny tyto parametry nebudou zeleně, nezobrazí se vám tlačítko "Upgrade".
Karta "Start your Upgrade (spuštění upgrade)"
V této části se provnává verze Vašeho Prestashopu s nejnovější dostupnou stabilní verzí. Pro ruční kontrolu můžete použít tlačítko "Check if a new version is available".
V případě, že již víte, že je vydána beta verze nového systému a není ještě dostupná oficiálně, můžete použít tlačítko "More options (Expert mode)" a zde vybrat distribuční kanál ze kterého chcete systém aktualizovat např. "Beta releases".
Karta "Version comparison" (porovnání verzí)
Zde uvidíte rozdíly mezi Váší verzí Prestashopu a aktuálně dostupnou verzi z Vámi zvoleného kanálu.
Karta "Rollback"
Tato sekce se zobrazí pouze v případě, že byla provedena alespoň jedna aktualizace.
Karta "Backup options" (nastavení zálohování)
Tato část se postará o zálohování Vašich souborů a databáze pro případ, že by jste museli obnovit Váš obchod (vrátit ze zpět).
Zálohování Vašich obrázků.
Karta "Upgrade Options" (možnosti upgrade)
- Server performance
Některé hostingové servery mají velice špatný výkon a to by mohlo bránit procesu aktualizace, proto je ve výchozím nastavení hodnota "Low". Pokud víte, že je váš server výkonný můžete zvolit "Medium" nebo "High". - Disable non-native modules
Zakázat non-native moduly se doporučuje nechat zaškrtnuto "Yes", některé moduly by totiž mohli vytvořit překážku v procesu aktualizace. - Upgrade the "default" theme
Touto funkcionalitou můžete buď povolit nebo zakázat aktualizaci výchozí šablony. Používáte-li výchozí šablonu ztratí se Vám tímto krokem Vaše úpravy. - Upgrade the default e-mails
3. Spuštění aktualizace (upgrade)
Jamile budou všechny jednotlivé body zeleně (zelená fajfka) na kartě "The pre-Upgrade checklist" zobrazí se na kartě "Start your Upgrade" tlačítko Upgrade PrestaShop now !.
Kliknutím ne toto tlačítko se spustí proces aktualizace.
Manuální aktualizace
Manuální aktualizace je zdlouhavý proces, který provádějte pouze v případě, že nelze provést automatickou aktualizaci.
Manuální aktualizaci by měli provádět odborníci nebo zkušení uživatelé, kteří již mají s podobnými aktualizacemi zkušenosti a ovládají nástroje jako je phpMyAdmin, XAMPP či WAMP.
Postup aktualizace by jste měli nejprve otestovat na kopii Vašeho obchodu na lokálním počítači a až po úspěšném provedení aktualizace tento postup opakovat na produkční (online) verzi.
Při provádění procesu aktualizace je nutno mít obchod přepnut do réžimu údržby = vypnutí obchodu pro podnikání po dobu aktualizace.
Souhrn jednotlivých kroků procesu aktualizace:
1. Zálohování Vašeho aktuálního obchodu
2. Příprava na novou verzi
3. Aktualizace na lokálním počítači
4. Otestování funkčnosti
5. Provedení aktualizace na produkčním serveru
6. Spuštění aktualizovaného obchodu
1. Zálohování Vašeho aktuálního obchodu
Nikdy neprovádějte aktualizaci přímo na Vašem obchodě.
Dokud nevytvoříte kompletní zálohu Vašeho obchodu nepokračujte na krok č. 2, v případě selhání nebo nepovedeného upgrade by Vaše data byla ztracena bez možnosti návratu zpět do původního stavu.
Deaktivujte (vypněte) Váš obchod
Zálohování souborů
Proveďte zálohu všech souborů Vašeho Prestashopu stažením pomocí FTP klienta (FileZilla, Total Commander, Web FTP klient) ze serveru, kde máte obsah uložen a to tak, že si na lokálním PC vytvoříte složku /prestashop_zaloha a pomocí kláves CTRL+A vyberte všechny soubory na Vašem serveru a zkopírujte je do této složky.
V případě, že Vám poskytovatel provádí pravidelné zálohy můžete je pro případ nouze použít. Uvědomte si ale, že zálohy nemusí být aktuální k času a datu, kdy budete aktualizaci provádět, proto je lépe si udělat zálohy vlastní před samotnou aktualizací.
Zálohování databáze
Dálší část zálohování, která je pro případnou obnovu nezbytně důležitá je záloha databáze. Tu lze provest buď přímo z administrace Prestashopu nebo pomocí nástroje phpMyAdmin.
a) Záloha v administraci
Menu > Nástroje > Záloha DB klikněte na tlačítko "Přečetl(a) jsem si odmítnutí odpovědnosti – Vytvořit novou zálohu". Tím dojde k vytvoření zálohy Vaší databáze, která bude uložena na serveru.
b) Záloha pomocí phpMyAdmina
Pomocí nástroje phpMyAdmin můžete jednoduše provést kompletní export Vaší databáze iz. obrázej níže.
URL adresu a přístupové údaje pomocí, kterých se k nástroji phpMyAdmin dostanete a přihlásíte by jste měli obdržet od svého poskytovatele webhostingu. V případě, že Vám je při registraci služby neposlal, požádejte o ně.
Zálohování Vašich vlastních překladů
V případě, že budete potřebovat zálohu V8mi pracně vytvořených překladů můžete to provést následnovně.
Menu > Lokalizace > Překlady na kartě "Export jazyka" zvolte jazyk, který chcete zálohovat a klikněte na tlačítko "Export" a následně "Uložit". Takto postupujte opakovaně, pro všechny jazyky, které chcete zálohovat.
2. Příprava na novou verzi
Stažení a rozbalení nejnovější verze Prestashop
Ze stránek http://www.prestashop.com/ stáhněte nejnovější verzi Prestashopu (soubor: prestashop_1.6.x.zip, kde písmeno "x" je číslo aktuální verze).
Nyní rozbalte stažený balíček a přejmenujte složku třeba na prestashop_priprava, tak ať se Vám to neplete. V případě, že ještě nemáte nainstalován v počítači program na rozbalování .zip archivu, můžete si jej stáhnout např. zde: http://www.7-zip.org/.
Ve složce /prestashop_priprava, vyberte složku /admin a přejmenujte ji, tak aby měla stejný název jako složka ve Vaší vytvořené záloze (/prestashop_zaloha) z kroku č.1. Například: Pokud máte ve složce Vaší zálohy (/prestashop_zaloha) složku s názvem /admin123 , přejmenujte složku admin na tento název ve složce /prestashop_priprava".
Kopírování souborů, které byly zálohovány ve složce /prestashop_zaloha do nové složky /prestashop_priprava
Nyní přichází část, kdy budete kopírovat jedinečné soubory ze složky /prestashop_zaloha do složky /prestashop_priprava. V praxi jde o to, že bude mít vytvořenou složku, která bude obsahovat nejnovější verzi standardních souborů pro PrestaShop, a všechny soubory, které jste vytvořili již dříve Vy (např. obrázky, loga, překlady, moduly, atd.).
Tento krok je velmi důležitý, uchováte tak všechny úpravy z Vašeho obchodu, které jste prováděli v minulosti.
Při kopírování vždy potvrďte "Ano" pokaždé, když se Vás systém zeptá, zda chcete nahradit existující soubory.
Zde je seznam složek, které musí být zkopírovány ze složky /prestashop_zaloha do složky nedávno rozbalené /prestashop_priprava:
/mails všechny emailové šablony, včetně těch, které jste změnili
/img obsahuje loga a všechny obrázky z vašeho obchodu (kategorie, produkty, atd.)
logo.jpg - logo Vašeho obchodu
favicon.ico - fasvicon Vášeho obchodu
logo_stores.gif - stores logo Vašeho obchodu
/c - obrázky vašich kategorií
/cms - obrázky vaší stránky CMS
/co - vaše atributy texturní barvy
/m - loga svých výrobců
/p - obrázky Vašeho zboží
/scenes - image-maps Vašich kategorií
/st - fotografie svých kamenných obchodů
/su - loga svých dodavatelů
... v podstatě, zkopírujte všechny složky kromě /img/admin a /img/jquery-ui
/modules zkopírujte pouze ty moduly, které jste přidali (doinstalovali)
Je třeba si uvědomit, že některé z modulů, které jste doinstalovali nemusí být kompatibilní s novou verzí Prestashopu a budou fungovat nesprávně nebo vůbec. Je třeba tyto moduly aktualizovat (požádat dodavatele o novou verzi pro Prestashop 1.6 pokud byla vydána).
/themes/themeName zkopírujte pouze Vaši aktuální šablonu
Používáte-li default šablonu z PrestaShop (beze změny), nemusíte jej kopírovat s tím, ale že bude použita výchozí (nová) šablona z Prestashopu 1.6. Berte však na vědomí, že nová verze default šablony je úplně jiná než ta stávající.
/download a /upload obsahuje všechny nahrávané a stahované soubory, pokud tyto soubory nebudete využívat, nekopírujte je.
/classes v případě, že jste přidali třídy upravené na míru do této složky, zkopírujte je do nové složky /classes
/config zkopírujte pouze soubor settings.inc.php
/translations - používáte-li jiný jazyk, než ty dostupné ve výchozí instalaci, budete muset zkopírovat složku tohoto jazyka z /translations do složky s naší přípravou. V opačném případě nemusí aktualizace správně fungovat.
Vaše složka /prestashop_priprava je nyní nachystána k dalšímu použití.
Nahrání složky /prestashop_priprava" na lokální server
Složka /prestashop_priprava do které jste původně rozbalili z archivu nejnovější verzi PrestaShop, nyní obsahuje všechny vaše úpravy ze složky /prestashop_zaloha (obchod, který je v současné době on-line, by měl být stále přepnut do režimu údržby). V tomto dalším kroku budete kopírovat tuto složku do svého lokálního web serveru, aby jste prověřili, že aktualizace proběhne bez jakéhokoliv problému.
Zkontrolujte Váš místní server (XAMPP, WAMP, EasyPHP, MAMP nebo jakýkoliv jiný), a ujistěte se, že je spuštěn Apache a MySQL.
Zkopírujte do kořene (/htdocs, /www, /web nebo jiný) Vašeho lokálního serveru složku "prestashop_priprava".
Tímto si složku s přípravou udržíte nedotčenou pro případné další použití.
Import produkční databáze (zálohy) do lokálního serveru
Dalším, krokem přes spuštěním aktualizace je import zálohované databáze do lokálního serveru. To se provede pomocí nástroje phpMyAdmin.
a) Otevřete nástroj phpMyAdmin, který by měl být k dispozici na lokálním serveru, většinou adresa http://127.0.0.1/phpmyadmin nebo http://localhost/phpmyadmin
b) Pokud ještě nemáte vytvořenou databázi pro aktualizaci Prestashopu, vytvořte ji (např. prestashop_aktualizace).
c) Vyberte vytvořenou databázi a klikněte na tlačítko "Import", které se nachází v horní části obrazovky.
d) Klikněte na tlačítko "Procházet"a najděte ve Vašem počítači záložní .sql soubor.
e) Klikněte na tlačítko "Proveď"
Nyní stačí vyčkat než phpMyAdmin provede import Vašeho záložního .sql do databáze prestashop_aktualizace a zobrazí hlášku o úspěšném naimportování.
Vše co zbývá udělat je nastavit konfigurační soubor settings.inc.php, tak aby byl nasměrován na Vaši lokální databázi
Otevřete soubor /config/settings.inc.php a upravte následující řádky:
_DB_SERVER_ : nahraďte adresu MySQL serveru pro produkční databázi, za Váš lokální server. Mělo by to být "localhost" nebo "127.0.0.1".
_DB_NAME_ : nahraďte název produkční databáze za lokální databázi do které jste importovali .sql soubor.
_DB_USER_ : nahraďte uživatelské jméno Vaší produkční databáze za uživatelské jméno localhostu. To bude pravděpodobně "root".
_DB_PASSWD_ : nahraďte MySQL heslo uživatele Vaší produkční databáze za heslo pro uživatele na lokálním serveru.
3. Aktualizace na lokálním počítači
Spuštění aktualizačního skriptu
Zadejte do prohlížeče URL aktualizačního skriptu.
Mělo by to být například takto:
http://127.0.0.1/prestashop-prep/install/upgrade/upgrade.php
nebo
http://localhost/prestashop-prep/install/upgrade/upgrade.php
Po zadání URL aktualizačního scriptu bude prohlížeč delší dobu chroustat a kroutit se, to je správně - provádí se aktualizace.
Dokončení aktualizace
Jakmile je aktualizace hotová, měl by se ve Vašem prohlížeči zobrazit XML soubor. Tento soubor obsahuje výpis procesu aktualizace.
Pokud proces aktualizace proběhne hladce uvidíte hlášení tohoto typu (je třeba zkontrolovat celý soubor):
<action result="ok" error="">
a pokud se vše nepodaří tak jak má, aktualizace selže, zobrazí se hlášení:
<action result="fail" error="27" />
Pokud aktualizační script neselhal a všechno probehlo hladce, máte Váš obchod uspěšně aktualizován na verzi Prestashop 1.6 na svém lokálním počítači.
4. Otestování funkčnosti
Import překladů
Pokud jste prováděli export Vašich vlastních překladů, importujte je zpět do svého aktualizovaného obchodu a to tak, že půjdete do nabídky "Lokalizace", pak na stránce "Překlady" použijte "Přidat jazykový balíček ručně".
Abyste se ujistili, že vše funguje správně na Vašem aktualizovaném obchodě, měli byste provést několik testů:
- Ujistěte se, že všechny typy stránek fungují správně (hlavní stránka, kategorie, produkty, srovnávání, atd.).
- Vytvoření zákaznického účtu.
- Objednávka (přidat zboží do košíku a objednat).
- Ověřte, že platby fungují správně (platba převodem, kreditní karty, PayPal, atd.).
- V Back Office, zkontrolujte, zda objednávka byla správně vytvořena.
- Poslat e-mail ze stránky "Kontaktujte nás" nebo "Zapomněli jsem heslo?"
- Zkontrolujte vystavení faktury.
- Zkontrolujte, zda všechny moduly, které jste aktivovali pracují správně.
5. Provedení aktualizace na produkčním serveru
Nyní, když jste dosáhli fáze, kdy se Vám podařilo aktualizovat svůj obchod na lokálním serveru budete mít větší záruku, že provedením aktualizace na Vašem web hostingu proběhne hladce. Vaše složka /prestashop_priprava obsahuje všechny potřebné soubory.
Váš on-line obchod byl v režimu údržby od začátku procesu aktualizace, takže nemusíte mít strach ze ztráty objednávek, nákupních košíků nebo nových klientů v průběhu aktualizace.
Pokud tomu tak není přepněte obchod do režimu údržby nyní, a opakujte postup aktualizace od začátku na Vašem webhostingu (= produkčním obchodu).
Proces aktualizace na webhostingu je téměř totožný s aktualizací na Vašem lokálním PC:
- Pomocí FTP klienta, nahradit soubory v internetovém obchodě s těmi ze složky /prestashop_priprava.
Neměli by jste se mít čeho bát, protože všechny Vaše soubory byly zálohovány na začátku procesu ve složce /prestashop_zaloha, takže se můžete k této záloze kdykoliv vrátit. To samé platí pro databázi, která byla také uložen ve složce /prestashop_zaloha, jako soubor .sql. - Spusťte aktualizační skript na produkčním obchodě pomocí prohlížeče /install/upgrade/upgrade.php .
- Zkontrolujte všechna nastavení před aktualizací: Postupujte podle pokynů na obrazovce a ujistěte se, že Váš server splňuje technické požadavky pro novou verzi.
- Konec aktualizace: Jakmile je aktualizace dokončena, odstraňte složku /install a projděte front-office a back-office, aby jste se ujistili, že všechno funguje tak jak má.
6. Spuštění aktualizovaného obchodu
Gratulujeme! Nyní jste na konci procesu aktualizace!
Vše, co zbývá udělat, je znovu povolit přístupnost Vášeho obchodu pro veřejnost. Přejděte na stránku "Údržba" v menu "Konfigurace", a pro "Povolit obchod" vyberte "Ano".
Přejděte na domovskou stránku Vašeho obchodu a prohlížejte stránky, jako byste byli pravidelným návštěvníkem, aby jste naposledy ověřili, zda vše pracuje správně.
A je hotovo! Gratulujeme Vám k upgradu na nejnovější a verzi PrestaShop 1.6.
Komentáře
Díky.
Zdravím,
URL aktualizačního scriptu by měla vypadat takto:
1.) V případě, že aktualizujete přímo na webu
www.domena.cz/install/upgrade/upgrade.php
2.) V případě, že aktualizujete na lokálním PC
localhost/install/upgrade/upgrade.php
3.) Pokud máte web na subdoméně, tak ještě přidat subdoménu
subdomena.domena.cz/install/upgrade/upgrade.php
Opravdu super článek. Měl bych jen menší dotaz. Jak přesně má vypadat URL aktualizačního skriptu?
Mě to pořád píše chyba při načítání stránky.
Předem děkuji za odpověď.