WordPress manuál
WordPress (12.díl) - Widgety
- Zveřejněno: 4. listopad 2015
- Zobrazeno: 2043
V dnešním díle WordPress seriálu si představíme widgety jakožto jeden ze způsobů, jak přizpůsobit své webové stránky návštěvníkům aniž by jste museli zasahovat do zdrojového kódu či mít pokročilé znalosti úprav šablon a pluginů.
Widgety i sidebary v redakčním (blogovacím) systému WordPress naleznete v administraci v menu Vzhled -> Widgety. Rozhraní pro úpravu widgetů se ovládá systémem drag&drop, čímž vlastně jednoduše vybíráte jednotlivé widgety a přetahujete ja na místo, kde je chcete zobrazit = sidebary (postranní panely).
Každý widget se skládá ze základních položek jako je nadpis a obsah (ten si buď vložíte sami = textový widget nebo se vygeneruje sám). Pokud u widgetu nadpis nevložíte vygeneruje se automaticky sám s výchozím textem. Pokud nechcete u widgetu žádný nadpis, tak stačí do pole vložit mezeru.
Postranní panely (sidebary) ani jejich počet si jako běžný uživatel nemůže změnit, máte je již nadefinovany od autorů dané šablony (template) Vašeho webu, kterou aktuálně používáte.
Ve výchozí instalaci WordPressu je k dispozici 13 widgetů (bráno dle verze 4.3.1) tento počet můžete navýšit instalací široké škály pluginu, které jsou na Internetu k dispozici.
Výchozí widgety
Archiv - Archiv příspěvků přehledně roztříděný podle jednotlivých měsíců.
Kalendář - Kalendář publikovaných příspěvků.
Menu - Možnost zobrazení vytvořeného menu na zvoleném místě webu.
Nejnovější komentáře - Přehled nejnovějších komentářů.
Nejnovější příspěvky - Přehled nejnovějších příspěvků.
Rubriky - Přehled rubrik v podobě seznamu nebo rozbalovacího menu.
Stránky - Přehled vytvořených stránek.
Text - Možnost vložení libovolného textu či HTML kódu.
Twenty Fourteen - Stručně - Speciální widget pro zobrazení nejnovějších stručných příspěvků (Poznámky, Citace, Video, Audio, Obrázky, Galerie a Odkazy).
Vyhledávání - Jednoduchý vyhledávací formulář.
Základní informace - Odkazy pro přihlašování, administraci webu, RSS zdroje a samotný WordPress.
Štítky - Nejpoužívanější štítky (či další volitelné taxonomie) zobrazené ve formě přehledného shluku.
Typy na pluginy pracující s widgety
Display Widgets
Díky tomuto pluginu si budete moci vybrat na kterých stránkách chcete Vaše widgety zobrazovat. Výchozí stav zobrazování widgetu úplně všude je ve většině případů nežádoucí.
Shortcodes in Sidebar Widgets
Velice šikovný plugin, který umožňuje do widgetů vkládat shortcode využívající některé pluginy (např. kontaktní formulář - contact form). Budete tak mít možnost vyžít PHP Shortcode pro vkládání PHP scriptů.
Stáhnout Shortcodes in Sidebar Widgets
Widget Shortcode
Tento plugin Vám umožňuje vkládat widgety přímo do stránek, zkrátka tma kde potřebujete.
WYSIWYG Widgets
Plugin který Vám pomůže při úpravě widgetů tím, že místo vkládání HTML se Vám zobrazí přímo WYSIWYG editor pro jednodušší úpravy.
Typy na další pluginy do WordPress
ZÁVĚR: Za použití výchozích widgetů a doporučených pluginů bude Vaše práce ve WordPress probíhat jako po másle a tvorba obsahu se tak stane zábavou.