WordPress manuál
WordPress (13.díl) - Aktualizace a zálohování
- Zveřejněno: 10. duben 2017
- Zobrazeno: 1677
Aktualizace redakčního systému WordPress a zálohování (FTP souborů a databáze) je při správě webových stránek jedním z nejdůležitějších a klíčových kroků v případě, že se stane nečekaná havárie nebo je se webovou prezentaci pokusí napadnout hackeři.
Pojďme si tedy ukázat jak se tyto činnosti dají ve WordPressu provádět a jakým způsobem si je můžete usnadnit prostřednictvím vhodných rozšíření (pluginů).
Aktualizace WordPress
Redakční systémy se neustále vyvíjí a vydávají se jak nové verze samotného jádra WordPressu tak i verze jednotlivých pluginů a šablon (vzhledů). Z hlediska bezpečnosti je vhodné provádět aktualizace WordPressu včetně všech pluginů a šablony pokaždé, když vás k tomu WordPress vyzve. Nové verze mohou obsahovat nové funkce, ale především odstranění bugů a bezpečnostních chyb. Před každou aktualizací je potřeba dobře si webovou prezentaci (FTP, DB) odzálohovat a ujistit se zda jsou vámi použité rozšíření kompatibilní s novou verzí.
Informace o aktualizacích jsou k dispozici v menu Nástěnka > Aktualizace.
Na stránce aktualizace můžete provést aktualizaci buď samotného jádra redakčního systému nebo jednotlivých pluginů. Pluginy lze rovněž aktualizovat na stránce Pluginů. Po dobu aktualizace jádra systému bude webová prezentace přepnuta do režimu údržby a po dokončení se web bude zase zobrazovat normálně.
Zálohování
Zálohování webových stránek postavených na redakčním systému WordPress lze provést, jak ručně, tak i automaticky prostřednictvím několika pluginů.
Pravidelné zálohování pravděpodobně provádí také váš poskytovatel webhostingu. Není však vhodné se na tyto zálohy spoléhat a ve většině případů je obnova ze zálohy zpoplatněna.
Zkrátka co je doma to se počítá a raději si všechno zálohujte na spolehlivé uložiště ze kterého budete moci vše rychle a bezpečně obnovit.
Ruční zálohování
Ruční zálohování lze rozdělit do dvou kroků:
1.) Záloha souborů na webovém serveru (FTP).
2.) Záloha dat v databázi (phpMyAdmin).
Záloha souborů na webovém serveru
Data na webového serveru lze stáhnout na disk pomocí FTP klienta (např. FileZilla nebo Total Commander).
Záloha dat v databázi
Zálohování databáze se zpravidla provádí prostřednictvím webového rozhraní poskytovatele webhostingu, nejčastěji jde o nástroj PHPMyAdmin, kde si vyberete tabulky WordPressu a exportujte je do jednoho souboru na disk.
Automatizované zálohování
Pro automatizované zálohování je třeba nainstalovat některý z dostupných pluginů. Často používané a oblíbené jsou například:
WP Database Backup
https://wordpress.org/plugins/wp-database-backup/
WP-DB-Backup
https://wordpress.org/plugins/wp-db-backup/
BackWPup
https://wordpress.org/plugins/backwpup/
Tyto pluginy dokáží v pravidelných intervalech exportovat obsah databáze do jednoho souboru a ten uloží na webový server ze kterého už stačí jen stáhnout data a záloha je hotová.